Önder Vakfı

Önder Vakfı

Vakfımızın Tam Adı:  Önder İlim Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı’dır

Vakfımız 10 Şubat 1988 tarihinde 12 mütevelli üyesi ile Battalgazi Mah. Selçuk Cad. No:152 Ankara adresinde kurulmuştur. 1989 yılında Vakfımızın ilk kütüphanesi kurulmuştur. 1992 yılında Battalgazi mahallesinde 2. kütüphanemiz kurulmuştur. 1993 yılında 60 kişi kapasiteli  Önder Çıraklık Merkezi kurulmuştur. 2003 senesinde Önder Vakfı Spor Lokali açılmıştır. Şu an:

Önder Vakfı Vakıf Merkezimiz de Sosyal Hizmet amaçlı muhtaç ailelere yardım faaliyeti yürütülmektedir: Adres: Önder Mah Selçuk Cad No:4/4 Altındağ Ankara İrt: 0312 348 78 49

Önder Etüt Merkezi ile yurt dış kökenli öğrencilere proje kapsamında eğitimler verilirken yetişkinlere seminerler ve konferanslar verilmektedir Adres: Önder Mah Selçuk Cad No:4/6 Altındağ Ankara İrt: 0312 348 78 49

Önder Vakfı Önder Gençlik Merkezi ortaokul ve lise seviyesindeki gençlere ders, kurs, sportif faaliyet ve akıl oyunları ve edebiyat, sanat ve spor kulüpleri ile hizmet ekmektedir. Ayrıca Kutuphanesi ile kitap okuma ve ödünç kitap imkanı sunmaktadır. Bilgisayarlar ile araştırma yapma, ders hazırlama gibi kaliteli zaman geçirmenin adresi olmuştur. Adres: Karapürçek Mah 478 Cad No:3 Altındağ Ankara İrt: 0312 350 60 00

Önder Vakfı Tevhid Cennet Bahçesi ile Okul öncesi çocuklara kreş eğitimi vermektedir.

Vakfımızın Amacı

Milli ve ahlaki değerimize bağlı insan yetiştirmek gayesi ile toplumun  yaşam, duyarlılık, eğitim, sorumluluk, hizmet bilincini ve kalitesini yükseltecek kişilerle, hayati, iktisadi ve içtimai ihtiyaçları karşılayıp aralardaki birlik ve beraberliği temin edici her türlü faaliyette bulunmak.

 Vakfımızın Hedefleri

  • Lise ve Lisans seviyesindeki  en az 100 öğrenciye burs vermek
  • Muhtaç ailelere sistematik yardımlarda bulunmak
  • Çevremizdeki insanların kendilerini ifade edebilecekleri aylık bir dergi / bülten çıkarmak
  • Gençlere yönelik bir spor ve izcilik kulübü kurmak

Vakfımızın Vizyonu

Sosyal hizmet ihtiyaç gurupları olan kadın, çocuk, genç , yaşlı ve özürlülerin mutluluğunu daima göz önünde tutarak hareket etmek. Bunu sağlamak için insana yatırım yapmak. Üyelerin ve Sosyal Hizmet ihtiyaç gruplarının ihtiyaçlarını karşılamak. Bu doğrultuda her türlü yeniliğe açık olmak, yeni projeler üretmek…

Vakfımızın  Hizmet Konuları

Gönüllü kuruluşlar arasında uyum ve işbirliği sağlamak, ortak hizmet projeleri uygulamalarını özendirmek, toplumun yarar ve güvenini kazanacak hizmet uygulamalarına maddi ve manevi destek vermek.

Topluma ve insana ilişkin sorunlarda kamuoyunu aydınlatmak ve bu sorunları giderecek kural, yöntem, proje ve gerekli bilgileri içerecek toplantılar düzenlemek ve yayınlar yapmak,

Vakfın amacı doğrultusunda felsefî, bilimsel, sosyal, kültürel ve sanatsal araştırmalar ve çalışmalar yapmak. Bu konuda yapılan çalışmalara maddi ve manevi destek vermek.

Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak spor  tesisleri ve sportif faaliyetler tesis etmek.

Vakfımızın Hizmet Yöntemleri

Vakfın imkânlarına göre talebelere karşılıksız burs ve kredi temin eder.

Fakir, yoksul, acil hasta, ihtiyar ve kimsesiz olanlara her yönüyle muhtaç durumda olanlara, ölüm, doğum, sünnet, evlenme, tahsil, hastalık, kaza, deprem, afet ve benzeri çeşitli olaylardan meydana gelen ihtiyaçlara imkân nispetinde ayni ve nakdi yardımda bulunur.

Süreli ve süresiz yayın yapar.

Kütüphane ve etüt merkezi tesis eder.

Gençlik Merkezi ve Kreş tesis eder.

Yaz Okulu ve Kış Okulu açar…

Şartlı bağışları, şartlarına uygun olarak sarf eder.

Yasaların ve ilgili mercilerin müsaadesi ile yurt dışındaki işçilerimizle yurt içindeki işçi, kalfa ve çıraklarımızın her meselesiyle ilgilenir ve onlara yardımcı olur.

Vakfa gelir sağlamak amacıyla idaresi, kanunları çerçevesinde vakfın amacına uygun müesseseler açar veya kurulmuş olanlara iştirak eder.

Vakfımızda aylık toplumsal konularla ilgili seminer düzenler.

Gençlik Merkezi Hizmetleri

Önder Gençlik Merkezi 350 m²  bir alan içinde hizmetini  devam ettirmektedir. Masa Tenisi, Langırt, Dart, Badmington vb bir çok spor faaliyetini kapsayan Gençlik Merkezimiz gençlerin spor ile şekillenmesi konusunda imkan sunmaktadır. Ayrıca Satranç, Koridor, Reversi, Mangala , Tabu, Hedef Beş, Solo Test, Zeka Küpü, gibi bir çok zeka ve akıl oyunu barındırırken, Mikado, Yapboz vb bir çok yetenek oyunu ile hizmet etmektedir.

Futbol, Voleybol, Basketbol gibi bir çok spor ile gençleri alakadar ederken, oluşturulacak olan Matrak, Güreş ve Tekvando gibi spor dalları ile ilgilenmeyi hedeflemektedir

Ayrıca oluşturulmuş Edebiyat, Sanat, Yetenek ve Spor Kulübü ile gençlere yön vermektedir.

Kütüphane Hizmetleri

Önder Vakfı Kütüphanesi 5.000 adet kitap ile 350  m²  bir alan içinde hizmetini  devam ettirmektedir. 1989 yılından beri kütüphanecilik hizmetini aralıksız devam ettirmektedir..

İlköğretim ve ortaöğretim alanında benzeri bulunmaya kütüphanemiz yaklaşık olarak on  okul öğrencisine hizmet etmektedir.

5 bilgisayarlı internet hizmeti ile desteklenen kütüphanemizle öğrenciler istediği araştırmayı ve ödevi kolayca bulabilmektedir.

Eğitim Öğretim Hizmetleri

Eğitimi ve öğretimi destekleme maksatlı öğrencilere ortaöğretim ve lisans seviyesindeki öğrencilere  burs vermektedir.

Bölgemizde bulunan her dönem 100 öğrenci olmak şartı ile öğrencilere okul derslerini destekleyici etüt dersleri ve ahlaki ve zihinsel gelişmelerini tamamlayıcı etik değerleri artırıcı Değerler  Eğitimi verilmektedir.

Bölgemizde bulunan yabancı uyruklu yetişkin kişilere dil kursu, mesleki edindirme kursları (terzilik, kuaförlük) tertip edilmektedir.

Bölgemizde bulunan yabancı uyruklu ilkokul seviyesindeki öğrencilere ilkokul eğitimi verilmektedir. Bunlara öncelikle dil öğretimi verilerek topluma adaptasyonu sağlanmakta ve örgün eğitimlerine devam ettirilmektedir.

Her öğretim yılı başında kırtasiye yardımları yapılmakta, muhtaç olan öğrencileri giydirme devam edilmektedir.

İlköğretim ve orta öğretim öğrencilerin kişisel, psikolojik ve sosyal gelişimi için yaz tatili döneminde “yaz okulu” kış döneminde “kış okulu” düzenlenmektedir.

 Ayrıca şehir içi ve şehir dışı geziler, piknikler, seminerler, programlar tertip etmektedir.

Sosyal Yardım Hizmetleri

Vakfımızın bulunduğu bölge itibari ile gecekondu bölgesi olması ve ihtiyaç sahibi ailenin çok olması hasebiyle yardıma muhtaç ailesi çok fazladır. Özellikle son dönemlerde bölgemize yurt dışından gelen Somalili, Suriyeli ve Iraklı muhacirlerin bölgemizde  (100.000 kişi) ikamet etme mecburiyetinden dolayı bu ihtiyaç sahibi ailelere kış döneminde kömür, odun, soba, battaniye gibi kışa yönelik yardımlar yapılmaktadır.

Temel  ihtiyaçlarını karşılamak üzere günlük 40 aileye, aylık 800 aileye yiyecek yardımı, kıyafet, elbise, ayakkabı, halı, mutfak gereçleri  vb. yardımlar yapılmaktadır.

Hastalara ilaç yardımı, öğrencilere kırtasiye yardımı yapılarak desteklenmektedir.

Ayrıca ihtiyaç sahiplerine nakdi yardım ve gıda çeki ile iktisadi olarak yardım edilmektedir.